امام جمعه قزوین: بیابانی شدن و فرونشست دشت قزوین را تهدید می‌کند

امام جمعه قزوین گفت: دشت قزوین را بیابانی شدن و فرونشست تهدید می‌کند و با توجه به مصرف بی‌رویه آب‌ها باید مواظب این سرمایه ملی باشیم.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، ‌آیت‌الله عبدالکریم عابدینی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قزوین که در مسجدالنبی اقامه شد، با اشاره به آسیب‌های چشم‌ و هم‌چشمی در حوزه ازدواج، اظهار داشت: چشم‌ و هم‌چشمی و سخت‌گیری‌ها در ازدواج را باید کنار گذاشت، چرا که این مسائل با خود آرامش زندگی و سعادت نمی‌آورد.

وی اضافه کرد: ایمان، صداقت، اهل زندگی و وفادار بودن باید شاخصه‌های ما برای انتخاب یک داماد یا عروس مناسب باشد. باید کسی را برای ازدواج با فرزندان انتخاب کنیم که در مقابل فرمان خدا و پیغمبر او تسلیم هستند، برای بزرگ‌تر‌هایشان احترام قائلند و حرام‌ و حلال را متوجه می‌شوند.

عابدینی ادامه داد: باید روی این معیارها ازدواج را دنبال کرد، نه روی چیزهایی است که ممکن است مخرب باشند، مانند فخرفروشی‌ها و مسابقه در مسائل مادی و دنیایی که مشکل ایجاد خواهند کرد. جهیزیه سنگین و مهریه به تعداد سال‌های تولد سعادت، آرامش و خوشبختی نمی‌آورد و آنچه خوشبختی می‌آورد، ایمان، تقوا،‌ انسانیت و صداقت است که باید اینها را تبلیغ کنیم و به آنها توجه داشته باشیم.

امام جمعه قزوین با اشاره به سخنان امام‌خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت کشاورزی گفت: بر مبنای سخنان رهبر حکیم انقلاب کشاورزی را باید در درجه نخست اهمیت قرار داد، البته نه به این معنا که صنعت را فراموش کنیم. اگر کشاورزی را احیا کنیم، مشکلات بیکاری و تورم خود‌به‌خود حل خواهد شد.

عابدینی با اشاره به فرارسیدن هفته مالیات تصریح کرد: امیدواریم مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین و همکارانش بتوانند مالیات‌های فراموش‌شده را احیا کرده و از بدهکاران مالیاتی که قانون را دور می‌زنند، مالیات بگیرند و از کسبه هم با ملاطفت مالیات را بگیرند. مالیات هم یک بدهکاری است که ما داریم، تا بتوانیم از خدمات عمومی استفاده کنیم.

امام‌جمعه قزوین با بیان اینکه روز جهانی بیابان‌زدایی را در پیش رو داریم، افزود: یکی از گرفتار‌ی‌ها و نگرانی‌های ما این است که دشت قزوین را به بیابان تبدیل کنیم و البته بعضی از جاهای این دشت بیابانی شده است. دشت قزوین را بیابانی شدن و فرونشست تهدید می‌کند و با توجه به مصرف بی‌رویه آب‌ها باید مواظب این سرمایه ملی باشیم.

عابدینی ادامه داد: اگر دشت قزوین آسیب ببیند، گرد و خاکش هم امان ما را می‌برد و هم استان‌های البرز، تهران و سمت شرق کشور را آسیب می‌رساند. تا اوضاع خراب نشده و فرصت باقی است، باید وظیفه خود را در قبال دشت قزوین انجام دهیم.

وی فرارسیدن هفته صرفه‌جویی در مصرف آب را یادآور شد و بیان کرد: چرا هفته می‌گوییم؟ باید در تمام روزگار زندگی‌مان به ویژه با این شرایطی که آب دارد، همه باید دقت کنیم تا در مصرف آب زیاده‌روی نکنیم. آبیاری غرقابی را باید به استفاده بهینه از آب تبدیل کنیم. اگر یک‌جوری آب مصرف کنیم که وقتی همشهری من وقتی شیر آب را باز می‌کند، آب نداشته باشد، پیش خدا باید چه جوابی دهیم؟

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران گفت: بهترین فرصت‌ها را این مرد در کشورهای آمریکایی و غربی داشت، ولی همه آنها را رها کرد و به جنوب لبنان آمد تا برای مسلمانان مجاهدت کند. وقتی انقلاب پیروز شد، خودش را به مردم و مملکت خود رساند و در دفاع مقدس و جبهه‌های جنگ دائم فعالیت کرد تا به شهادت رسید.

عابدینی با اشاره به پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای افزود: صنعت هسته‌ای در حوزه‌های بهداشت و درمان و سلامت،‌ صنعت، کشاورزی، محیط زیست، تأمین منابع آبی شیرین، توسعه تجاری‌سازی محصولات مختلف و همکاری با کشورهای دیگر صنعت هسته‌ای سرمایه فوق‌العاده بابرکت ما محسوب می‌شود و دشمنان می‌دانند که اگر در این زمینه پیشرفت کنیم، آنها متضرر می‌شوند و دیگر در هیچ زمینه‌ای محتاج آنها نمی‌مانیم.

وی ادامه داد: به خاطر همین دلایل است که دشمنان غربی ما پافشاری می‌کنند تا ما کند حرکت کردیم. البته دولت‌هایی تحت تأثیر پافشاری‌هایی آنها به صنعت هسته‌ای ما لطمه‌های جبران‌ناپذیر وارد کردند. با این حال امروز صنعت هسته‌ای احیا شده و شتاب می‌گیرد.

عابدینی همچنین به سفر رئیس‌ جمهور به آمریکای لاتین و حیاط خلوت آمریکا اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه آمریکا این قاره را خانه خودش می‌داند، اما رئیس‌جمهور به کشورهای کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا رفته و قراردادهای خوبی منعقد شده است. این 3 کشور 561 میلیون نفر جمعیت دارند، یعنی اگر کالاهایمان را به آنجا صادر کنیم، بازار بزرگی را در آنجا داریم.

وی یادآور شد: در آمریکای لاتین آب فراوان برای کشاورزی و کشت برنج دارد و اگر ما بتوانیم با آنها تعامل داشته باشیم، بسیاری از مشکلات واردات داریم، برطرف می‌شود و بسیاری از صادرات ما می‌تواند به این کشورها داشته باشد. باید از این فرصت‌ها استفاده کرده و آنها را قدر بدانیم.

تولید 5 میلیون تن محصول باغی، دامی و زراعی در قزوین

نماینده ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قزوین با اشاره به نقش راهبردی استان قزوین در امنیت غذایی کشور گفت: در استان قزوین سالانه به صورت میانگین 5 میلیون تن محصول باغی، دامی و زراعی تولید می‌شود که نقش اساسی در تأمین غذای پایتخت و سایر نقاط پرجمعیت کشور دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ولی‌الله مصائبی با بیان اینکه بیش از 60 درصد از این تولیدات 5 میلیون تنی مربوط به بخش زراعی است،‌ اضافه کرد: همچنین در استان قزوین یک‌ میلیون تن محصول دامی شامل شیر، گوشت، مرغ و تخم مرغ تولید می‌شود و استان قزوین در تولید این کالاهای اساسی جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: میزان تولید محصولات باغی استان قزوین هم 800 هزار تن در سال است و استان قزوین در تولید محصولاتی مانند انگور، پسته و سایر میوه‌ها در کشور هم نقش بزرگی دارد و جزو استان‌های معین تهران در این بخش به شمار می‌رود.

نماینده ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اجرای طرح احیا و پایدارسازی دشت قزوین اشاره کرد و گفت: این طرح دارای اهمیت راهبردی بالایی است، چرا که احیای دشت قزوین موجب پایدار شدن تولید محصولات کشاورزی و در نهایت تأمین امنیت غذایی در کشور می‌شود و باید مسئولان استانی و ملی اجرای این طرح را یک اولویت بدانند.

مصائبی همچنین با اشاره به اجرای طرح‌های اصلاح الگوی کشت و توسعه شهرک گلخانه‌ای نودهک به عنوان بزرگ‌ترین شهرک گلخانه‌ای کشور تصریح کرد: اجرای هر 2 طرح یادشده بیش از دولت به مشارکت مردمی نیاز دارد و باید بهره‌برداران بخش کشاورزی برای اجرای این طرح‌ها بسیج شوند تا بتوانیم از طریق اجرای این طرح‌ها به تولید شغل‌های پایدار در حوزه کشاورزی اقدام کنیم.

وی به موضوع تولید غذای حلال به عنوان یک اصل برای صادرات محصولات کشاورزی و دامی به کشورهای مسلمان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه مصرف غذای حلال در همه کشورها حتی کشورهای غیرمسلمان محبوب شده، به همین خاطر آمریکا به دنبال این است که به هر نحوی جلوی تولید محصولات حلال را بگیرد.

مصائبی ادامه داد: کشتارگاه‌ها و تولیدکنندگان محصولات دامی باید به شدت به موضوع تولید غذای حلال مبتنی بر قوانین شرعی توجه داشته باشند و باید این بازار مهم در منطقه و دنیا را برای خود تصاحب کنیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی