افزایش مالیات سود بانکی در اسرائیل برای جبران کسری بودجه

افزایش مالیات سود بانکی در اسرائیل برای جبران کسری بودجه

در بحبوحه جنگ غزه و کسری بودجه اسرائیل، این رژیم سعی دارد با افزایش مالیات بر سود بانکی بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.

افزایش مالیات سود بانکی در اسرائیل  برای جبران کسری بودجه

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی قصد دارد تا مالیات بر سود بانکی را طی سالهای 2024 و 2025 به 26 درصد افزایش دهد.

بتسالل اسموتریچ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تصمیم گرفتیم بر اساس دستورالعمل قانون مالیات بر ارزش افزوده سال 1354، در سال های 2024 و 2025، مالیات بر حقوق با نرخ 17 درصد و مالیات بر سود بانکی با نرخ 26 درصد اعمال شود.»

وزارت دارایی رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرده است که افزایش نرخ مالیات حدود 1.4 میلیارد شِکِل (378.4 میلیون دلار) در هر یک از 2 سال آینده، درآمد اضافی برای این رژیم حاصل کند.

اما بانک مرکزی این رژیم هشدار داده است، هدف‌گذاری مالیات بر سود در یک بخش خاص، با اصول سیاست مالیاتی در تضاد است و عدم اطمینان ایجاد می‌کند و حتی ممکن است سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری منصرف کند.

وزارت دارایی رژیم صهیونیستی هزینه جنگ غزه را در بودجه پیشنهادی برای 2024 حدود 85 میلیارد شِکِل (24 میلیارد دلار) برآورد کرده و در این میان نگرانی‌هایی در مورد کسری بودجه وجود دارد.

گفته می‌شود اگر کمک‌های آمریکا را حساب کنیم، هزینه جنگ غزه به 70 میلیارد شِکِل (19 میلیارد دلار) کاهش خواهد یافت.

بر اساس پیشنهاد بودجه، سقف کسری مالی از برآوردهای قبلی برابر با 2.25 درصد تولید ناخالص داخلی به 6.6 درصد افزایش خواهد یافت.

رژیم صهیونیستی از 7 اکتبر حملات هوایی و زمینی علیه نوار غزه آغاز کرده است و حداقل 23 هزار و 968 فلسطینی را به شهادت رسانده و 60 هزار و 582 نفر هم مجروح شده‌اند.

پایان پیام/

مقاله اصلی