افزایش تمکین مالیاتی پزشکان در یک سال گذشته

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: براساس آمار و اطلاعات سازمان، تمکین مالیاتی پزشکان نسبت به سال های گذاشته افزایش داشته است .

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، داود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص مالیات پزشکان و موضوع فرار مالیاتی افراد خاطی گفت: طبق برنامه ریزی ها و اقدامات مختلف، پرداخت مالیات پزشکان پس از ابلاغ قانون بودجه سال 1400 از راه های مختلف شناسایی شده و افزایش رو به رشدی داشته است و الزام پزشکان به استفاده از پایانه های فروشگاهی از جمله مهمترین مطالبات مردمی است که در کانون اراده نظام مالیاتی قرار گرفته است.

وی ضمن اشاره به اینکه اکثر جامعه پزشکان از شهروندان قانون مدار و منضبط مالیاتی هستند، افزود: برخی از درآمدهای پزشکان از طریق مراکز درمانی، بیمارستان ها، درمانگاه ها و کلینیک هاست و این مراکز طبق قانون موظف به کسر مالیات تکلیفی به میزان 10 درصد حق الزحمه پزشکان هستند که در پایان سال مالیاتی مورد رسیدگی قرار گرفته و درصورتی که مالیات اضافه دریافت شده باشد به حساب پزشکان مسترد شده و یا درصورتی که پزشک مربوطه بدهکار شود مورد مطالبه سازمان قرار می گیرد.

الزام صدور صورت حساب الکترونیک مالیاتی برای اشخاص حقوقی از ابتدای سال آینده

منظور با تشریح موضوع مالیات ستانی از پزشکان اضافه کرد: اما راه دیگر درآمد پزشکان از طریق مطب‌ها و نسخه های پزشکی است که طبق قانون، ایشان موظف هستند از پایانه های فروشگاهی که مصداق آن دستگاه های کارتخوان است استفاده نمایند؛ در هر صورت این سازمان آماده دریافت گزارشات تخلفات افراد خاطی و فرار مالیاتی از طریق سامانه سوتزنی می باشد. شهروندان عزیز می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه، مراتب را از طریق سرشماره 10001515 به سازمان امور مالیاتی کشور گزارش نمایند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پایان با اشاره به مطالبه عموم جامعه تاکید کرد: هر شماره کارت یا حسابی که پزشکان برای دریافت ویزیت و حق الزحمه خودشان به بیماران بدهند، چنانچه در اختیار سازمان قرار گیرد، بعنوان یک حساب تجاری و مشابه یک پذیرنده فروشگاهی و دستگاه کارتخوان برای وی لحاظ خواهد شد. البته در این زمینه برای کسانی که از حساب های دیگران استفاده کنند طبق قانون پرونده کیفری قضایی تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی