اعظمی: یکی از موضوعات مهم در اقتصاد مقاومتی بستن راه های فرار مالیاتی است

یک نماینده مجلس گفت: یکی از موضوعات مهم در اقتصاد مقاومتی این است که ما راه های فرار مالیاتی را ببندیم، مالیات را افزایش دهیم، محل هزینه کرده مالیات را هم مشخص کنیم. در این شرایط مردم قطعاً از پرداخت مالیات خود رضایت خواهند داشت.

– اخبار سیاسی –

ذبیح الله اعظمی ساردوئی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره تاثیر راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی بر ایجاد یک نظام پرداخت عادلانه مالیات در کشور گفت: مالیات یکی از منابع مالی دولت ها در تمام کشورهای جهان برای رفع و رجوع مسائلشان است. کشورهای پیشرفته دقیقاً از این موضوع به نفع مناسب برای توسعه کشورهایشان استفاده کرده و می کنند.

الزام دریافت مصوبه سران قوا برای تمدید مهلت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی

وی در ادامه افزود: در کشور ما فرار مالیاتی بسیار زیاد است و از سوی دیگر تفاوت ما با کشورهای اروپایی این است که وقتی مالیاتی در کشورهای اروپایی گرفته می‌شود نحوه هزینه کرد آن نیز اعلام می‌شود ولی در کشور ما محل هزینه کرد این مالیات دریافتی از مردم خیلی مشخص نیست.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه توضیح داد: از سوی دیگر مجلس در دو سال گذشته با بستن راه های فرار مالیاتی به افزایش درآمد دولت بسیار کمک کرد به نحوی که حدود 60 درصد درآمد دولت در حال حاضر از محل دریافت مالیات ها تامین می شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: میزان درآمد دولت از مالیات باید خیلی بیشتر از این باشد و این ظرفیت را در کشور داریم. از سوی دیگر عده‌ای در کشور ما وجود دارند که مالیات شان را پرداخت می کنند ولی مشاغل دیگری هستند که به هر نحوی که امکان دارد از پرداخت مالیات فرار می کنند.

اعظمی ساردوئی در ادامه افزود: برخی از مشاغل خاص مثل طلا فروشان، آهن فروشان و آرایشگران زنانه هستند که درآمد خیلی بالایی دارند ولی مالیاتی به مراتب کمتر از کارمند و کارگر می پردازد. سامانه مودیان مالیاتی کمک می کند که پرداخت مالیات این افراد کاملاً شفاف باشد.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه بیان کرد: سامانه مودیان مالیاتی می تواند اقداماتی را انجام دهد که تمام مودیان مالیاتی آمار و اطلاعات خود را به صورت دقیق وارد سامانه کنند، دولت هم بر این موضوع نظارت داشته باشد و البته مجلس هم در تلاش است که تمام راه های فرار مالیاتی را بر روی این افراد ببندد.

اعظمی ساردویی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در اقتصاد مقاومتی این است که ما راه های فرار مالیاتی را ببندیم، مالیات را افزایش دهیم، محل هزینه کرده مالیات را هم مشخص کنیم. در این شرایط مردم قطعاً از پرداخت مالیات خود رضایت خواهند داشت.

انتهای پیام/

مقاله اصلی