استقبال بیش از ۸۰ درصدی مؤدیان از مالیات مقطوع

استقبال بیش از ۸۰ درصدی مؤدیان از مالیات مقطوع

سخنگوی سازمان امور مالیاتی، ۳۱ خرداد ماه را آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عنوان و اعلام کرد تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از صاحبان مشاغل وضعیت مالیاتی خود را تعیین تکلیف کردند.

مهدی موحدی بک‌نظر، سخنگوی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت مراجعه صاحبان مشاغل به سازمان مالیاتی اظهار داشت: تا اواسط روز ۲۹ خردادماه، بیش از ۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از صاحبان مشاغل، نسبت به تعیین و تکلیف پرونده مالیاتی خود اقدام کرده‌اند.

این مقام مسئول اعلام داشت: تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مؤدی، با استفاده از تسهیلات تبصره ماده ۱۰۰، نسبت به پذیرش مالیات مقطوع اقدام کرده‌اند و سایر افراد نیز اظهارنامه خود را به ثبت رسانده اند.

موحدی بک‌نظر تاکید کرد: ۳۱ خرداد ماه، آخرین مهلت جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و یا بهره‌مندی از تبصره ماده ۱۰۰ است و در حال حاضر سازمان امور مالیاتی برنامه‌ای جهت تمدید این مهلت قانونی ندارد. این نکته قابل ذکر است که در صورت عدم تسلیم اظهارنامه در موعد قانونی، جرایمی از سوی سازمان امور مالیاتی برای مؤدیان در نظر گرفته خواهد شد.

کاهش محسوس آمار مؤدیان نسبت به سال گذشته

مطابق با اطلاعات اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی در سال گذشته از مجموع ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار پرونده مالیاتی صاحبان مشاغل، ۳ میلیون و ۸۸ پرونده از طریق فرم تبصره ماده ۱۰۰ به ثبت رسیده بود.

این در حالی است که تا به امروز تنها ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نسبت به تعیین و تکلیف وضعیت مالیاتی خود اقدام کرده‌اند، البته شواهد حکایت از این دارد که اکثر مودیان مالیاتی معمولاً روزهای آخر را به جهت ثبت اظهار نامه مالیاتی و بهره‌گیری از تبصره ماده ۱۰۰ در نظر می‌گیرند.

تبصره ماده ۱۰۰، تسهیل پرداخت مالیات برای صاحبان مشاغل

از آنجایی که شیوه تعیین مالیات در ایران، بر اساس خوداظهاری است، صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی باید در قالب یک اظهارنامه مالیاتی، حساب درآمد، سود و زیان خود را در طی یک سال مالیاتی (از اول فرودین تا آخر اسفند ماه) را ثبت و تسلیم کنند.

ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی در محدوده زمانی مشخصی صورت می‌گیرد و در صورت عدم ثبت، جرایمی از سوی سازمان امور مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته می‌شود. البته قانون‎گذار تسهیلاتی را برای مشاغل خرد در نظر گرفته است تا با پذیرش مالیات مقطوع، آنها را از دردسرهای مربوط به تسلیم اظهارنامه و ارائه اسناد و رسیدگی ممیزان مالیاتی معاف کند.

تا قبل از سال ۱۳۹۴، همه‌ی کسب و کارها موظف به نگهداری دفاتر قانونی (دفترکل، روزنامه و دارایی) بودند، تا اینکه تبصره ماده ۱۰۰ به کمک آنها آمد و از سال ۱۳۹۴ به بعد تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم با هدف حمایت از کسب و کارهای کوچک و جلوگیری از اتلاف وقت ممیزین مالیاتی و صاحبان کسب وکارها به وجود آمد.

مهم‌ترین شرط برای بهره‌گیری از مزایای این تبصره، مبلغ فروش سالیانه است، مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲، چنانچه فروش کالا و خدمات صاحب شغل در سال ۱۴۰۱ کمتر از ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان باشد، صاحبان مشاغل می‌توانند از مزایای این تبصره استفاده نماییند؛ مبنای این عدد نیز در قانون بودجه هرسال تعیین می‌شود و در واقع ۱۰۰ برابر میزان حقوقی است که در سال ۱۴۰۱ مشمول معافیت مالیاتی بوده اند.

اما در خصوص مؤدیانی که میزان فروش آنها بیش از این رقم باشد، بایستی حتماً نسبت به تسلیم اظهارنامه و ارائه اسناد مالی اقدام شود تا میزان مالیات با رسیدگی دقیق مشخص گردد.

مقاله اصلی