از هر نخ سیگار تولید داخل و وارداتی چقدر مالیات گرفته می شود؟

 از هر نخ سیگار تولید داخل و وارداتی چقدر مالیات گرفته می شود؟

ایسنا نوشت:دبیر اتحادیه صنف عطار، سقط فروشان و عمده فروشان کالای دخانی تهران از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت سیگار نسبت به اسفند سال قبل به دلیل وضع مالیات جدید در سال جاری خبر داد.

ابراهیم نیک سرشت با اشاره به تصویب مالیات نخی برای سیگار در سال جاری، گفت: واردات سیگار از سال ۱۳۹۷ انجام نمی‌شود و احتمالا افزایش مالیات بر قاچاق سیگار هم تاثیر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عمده سهم بازار مربوط به سیگارهای تولید داخل با نشان بین‌المللی است، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت سیگار نسبت به اسفند سال قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته که علت اصلی آن افزایش مالیات است.

نیک سرشت با بیان اینکه عامل قیمت در مواردی محرک قاچاق می‌شود، گفت: اگر صرفه اقتصادی در قیمت‌ها در نظر گرفته نشود، افراد سودجو سوق پیدا می‌کنند به اینکه از عراق و امارات سیگار قاچاق واردکنند. تنها هزینه این سیگارها برای قاچاقچیان نیز هزینه حمل نقل است.

به گفته وی در سال گذشته ۷۵ تا ۸۰ میلیارد نخ سیگار تولید شده است.

گفتنی است از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان (برند) بین المللی ۱۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان ‌به‌عنوان مالیات اضافه و از هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان ‌به‌ عنوان حقوق ورودی دریافت خواهد شد.

موضوع مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته است؛ تولیدکنندگان معتقدند افزایش مالیات سیگار منجر به افزایش قاچاق می‌شود، اما جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بارها اعلام کرده که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و معتقد است افزایش مالیات منجر به کاهش مصرف دخانیات می‌شود.

۳۵۲۲۰

مقاله اصلی