اختلاف 29.5 میلیارد تومانی مالیات اظهارشده و تشخیصی یک اینفلوئنسر

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه به طور مثال یک اینفلوئنسر ۵۰۰ میلیون تومان مالیات اظهار کرده ولی آن چیزی که ما تشخیص دادیم تقریباً ۳۰ میلیارد بوده است، گفت: تاکنون ۶۳ تا ۶۴ شرکت دولتی به سامانه مودیان متصل شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص سهم مالیات‌ها در سال 1401 و هدف‌گذاری‌های انجام شده در برنامه هفتم توسعه گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد مخارج جاری را توسط درآمد‌های مالیاتی پوشش می‌دهیم و هدف گذاری که در برنامه هفتم توسعه صورت گرفته این است که این سهم به 80 درصد ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه سهم مالیات در بودجه 1401 تقریباً 35 درصد از منابع عمومی دولت را تشکیل می‌دهد، گفت: این در حالی است که سهم درآمد‌های نفتی در بودجه 1401 حدود 25 درصد بود و از این جهت منابع مالیاتی به نسبت درآمدهای نفتی پیشی گرفته است.

اگر بخواهیم به هدف برنامه هفتم توسعه که تامین 80 درصد از مخارج جاری از مالیات‌ها است، برسیم، و یا اگر بخواهیم نسبت مالیات به GDP که امروز تقریباً حدود 5 درصد است را به 10 درصد برسانیم، حتماً یک تحولات بزرگی را می‌بایست در بستر‌های حقوقی نظام مالیاتی که یکی از مهم‌ترین آن‌ها در برنامه هفتم است، رقم بزنیم.

مالیات 17میلیاردی برای درآمد 2300میلیارد تومانی اینفلوئنسرها عادلانه است؟

کاهش فشار مالیات بر مودیان شناسنا‌مه‌دار با گسترش پایه‌های مالیاتی و معافیت‌ها

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به سوالی در مورد احتمال افزایش فشار بر مشاغل و مردم عادی در جهت وصول مالیات‌های بیشتر تاکید کرد: هر کدام از اقدامات نظیر ساماندهی معافیت‌ها، گستردگی یا گسترش پایه‌های مالیاتی اتفاقاً فشار را بر مودیان فعلی کم خواهد کرد. تا زمانی که ما پایه‌هایمان را گسترش ندهیم یا نتوانیم معافیت‌هایمان را ساماندهی کنیم، درآمد‌های مالیاتی تنها از عده مشخصی از مودیان مالیاتی وصول می‌شود. گستردگی این پایه‌ها و ساماندهی معافیت‌ها حتماً فشار را بر مودیان شناسنامه دار کاهش می‌دهد.

کما اینکه در دو سال گذشته این اتفاق رقم خورد تا حدودی ما با شناسایی فرار‌های مالیاتی و در واقع پهن کردن تور مالیاتی و تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی که مستحضرید بار‌ها گفته شده بیش از 2 میلیون مودی جدید شناسایی شده طی دو سال گذشته به پیشنهاد دولت و تصویب در قوانین بودجه ما 7 درصد از نرخ مالیات بر فعالیت‌های دولتی و بخش خصوصی را خوب کاهش دادیم در راستای همان اعتقاد دولت است برای حمایت از فعالیت‌های تولیدی و در واقع گسترش چتر نظام مالیاتی برای آحاد بیشتری فعالیت‌های اقتصادی اگر هر کدام از این‌ها اتفاق بیفتد من معتقد هستم ما حتماً می‌توانیم به نسبت‌هایی که در برنامه قانون هفتم پیش بینی شده انشاالله نائل بیاییم.

اتصال حدود 40 هزار شرکت غیر دولتی به سامانه مودیان و عملکرد بسیار ضعیف شرکت‌های دولتی

رئیس سازمان امور مالیاتی در خوص آخرین وضعیت سامانه مویان گفت: سرعت تکمیل پروژه سامانه مودیان و پایانه فروشگاه سرعت خیلی خوبی است. تقریباً از برنامه گذشته تا به امروز بالغ بر 20 هزار شرکت به سامانه پیوسته‌اند و صورت حسال صادر کرده‌اند.

وی با اشاره به آمار تفکیکی شرکت‌های متصل شده به سامانه مودیان گفت: از حدود 430 شرکت بورسی اکثرا به سامانه مودیان متصل شده‌اند. تقریبا 63 یا 64 شرکت دولتی در واقع در سامانه معدیان صورت حساب صادر می‌کنند. تقریباً 39000 و 39500 شخص حقوقی غیر دولتی نیز به سامانه پیوسته‌اند.

سبحانیان در خصوص عملکرد ضعیف شرکت‌های دولتی در اتصال به سامانه مودیان گفت: حتماً ببینید اتفاقاً در جلسه اخیری هم که در محضر معاون محترم اول رئیس جمهور برگزار شد در جلسه شورای اقتصادی تذکر جدی داده شد به همه دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی و نامه نامه نگاری‌هایی مفصل انجام شده که شرکت‌های دولتی از اول دی ماه سال گذشته ملزم بودند که بیان و در سامانه مودیان صورتحساب بزنند و از این طریق کالا و خدمات خودشون را خریداری یا به فروش برسونند در این حوزه البته عرض بکنم عزم جدی وجود داره بعضاً موانعی یا محدودیت‌هایی رو شرکت‌های دولتی بیان می‌کنند که از جمله اینکه مثلاً زیرساخت‌های کافی برای این موضوع برای اون‌ها الان فراهم نشده یا برخی از دستگاه‌ها بر این باورند که اطلاعاتی که نزد اون‌هاست محرمانگی دار.

وی گفت: برای پیوستن آن‌ها به سامانه مودیان به صورت اقتضایی ما این‌ها رو بررسی می‌کنیم، ولی معتقد هستیم که حتماً می‌بایستی که سرعت حضور و ورود شرکت‌های دولتی برای صدور صورتحساب در سامانه مودیان حتماً بیشتر از این باشد قانون هم تمهیدات خوبی رو اندیشیده برای یعنی ضمانت اجرایی خوبی دارد بخش قابل توجهی از در واقع جرایمی که کسانی که نپیوندند به حوزه سامانه مودیان بخشودگی آن‌ها در واقع از بین می‌رود و ما فرصت بخشودگی را از آن‌ها سلب خواهیم کرد.

سایر موارد و جرایم و ضمانت اجرایی که حتماً در رسیدگی‌هایی که به پرونده‌های مالیاتی این افراد یا این اشخاص عملاً بررسی خواهد شد این ضمانت اجرایی‌ها حتماً بار خواهد شد و عملیاتی خواهد شد و لذا ما هم اینجا هم مجدد درخواست داریم از همه شرکت‌های دولتی که ملزم هستند بپیوندند به سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی که این کار را حتماً انجام دهند.

ماجرای تبدیل اظهارنامه 500 میلیونی یک اینفلوئنسر به 30 میلیارد تومان

سبحانیان در پاسخ به سوالی در خصوص مالیات اینفلوئنسرهای که اخیرا حاشیه‌هایی را ایجاد کرده است، گفت: اولاً به موجب قانون هر شخصی درآمدی داشته باشد می‌بایستی مالیاتش را پرداخت کند. البته در یکی دو سال اخیر به موجب قوانین بودجه تمرکز بیشتری در برخی از مشاغل با درآمد‌های بالاتر داشته است.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی خود می‌داند که متناسب با احکام قانونی فعالیت‌های خود را تنظیم کند. بنابراین، برای اینفولنسر‌ها یا کسانی که در صفحات مجازی دنبال کننده بالایی را دارند، یک واحد تخصصی مالیاتی در یکی از ادارات کل تخصیص دادیم. تقریباً برای حدود 500 مودی در این حوزه پرونده تشکیل شده است.

رئیس سازمان امور مالیتی کشور تاکید کرد: بالغ بر 500 پرونده تشکیل شده که از این تعداد حدود 120 تا 130 پرونده اظهار نامه خودشان را پرداخت کرده‌اند. تقریبا از این حدود 123 تا 124 پرونده‌ای که اظهارنامه آمده و به ما ارائه کرده‌اند مالیات ابرازی خودشان حدود مثلاً 500 میلیون تومان بوده ولی آن چیزی که ما تشخیص دادیم تقریباً 30 میلیارد بوده است.

معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد: عدد 500 میلیونشان تبدیل به 30 میلیارد شده البته بعد از اینکه این اتفاق افتاد و این تشخیص مالیاتی صورت گرفت ما تراکنش‌هایی به دستمان رسید که خوب تراکنش‌های بسیار بالایی بود. از همین عزیزان که داریم برگ‌های متمم را صادر می‌کنیم در این حوزه عزم جدی است که به موجب قانون انشاالله کسانی را که فعالیت‌هایی را دارند در این حوزه به موجب قانون عرض می‌کنم بتوانیم شناسایی کنیم و مالیات معوقه را از آن‌ها وصول کنیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی