موافقت مجلس با لایحه کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با دوفوریت لایحه الحاق یک بند به تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ موافقت کردند.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز یکشنبه (31 اردیبهشت) مجلس با تقاضای دو فوریت لایحه الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 موافقت کردند.

مالیات بر انجام معاملات مکرر واحدهای مسکونی در دستورکار مجلس

کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاها از افزایش قیمت آن ها جلوگیری خواهد کرد

هادی قوامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه، 31 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دوفوریتی لایحه الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 در صحن مجلس، گفت: از سال 1397 به بعد وضعیت تورم در کشور به گونه ای افزایش یافته که این مسئله تاثیر منفی بر روی سفره های مردم گذاشته است.

وی با اشاره به اقدامات مناسب مجلس یازدهم در رابطه با کاهش تورم، بیان کرد: این اقدام در قالب سیاست های غیر تورمی بوده تا منابع بودجه به درستی تامین و کانال خلق نقدینگی محدود شود که دولت هم با این موضوع هم جهتی داشته است.

معاون وزیر اقتصاد در صحن مجلس با بیان اینکه نرخ تورم از متوسط 40 ساله فراتر رفته است و از نرخ 20 درصد به 40 درصد افزایش یافته است، گفت: در واقع این اقدامات مجلس و دولت بر روی نرخ تورم تاثیرگذار بوده است.

قوامی تاکید کرد: لایحه دوفوریتی مذکور هم فوریت داشته و هم ضرورت آن احساس می شود. اگر ما دوفوریت مذکور را در شرایط فعلی مصوب نکنیم براساس ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده ناچاریم مالیات 9 درصدی از کالاهای اساسی اخذ کنیم لذا 9 درصد افزایش قیمت بر روی کالاهایی که مربوط به سبد معیشتی مردم است می تواند این کالاها را با قیمت بیشتری وارد بازار کند و تاثیر تورمی بیشتری بر سفره های مردم داشته باشد.

معاون وزیر اقتصاد بیان کرد: از این رو دولت در راستای هم جهتی با مجلس و در راستای کنترل تورم و کاهش مدیریت هزینه سبد خانوار این لایحه را با قید دو فوریت به مجلس ارائه کرده است. امیدواریم با رأی قاطعی که نمایندگان به این لایحه می دهند بار مضاعفی بر سفره مردم ایجاد نشود. به واسطه این لایحه شاهد تاثیر منفی این مالیات بر قیمت کالاهای اساسی مردم خواهیم بود و این مالیات به حداقل خواهد رسید.

وی افزود: با تصویب این لایحه به جای اخذ مالیات 9 درصدی از کالاهای اساسی همچون گندم، برنج، حبوبات، گوشت و مرغ، دارو و تجهیزات پزشکی، یک درصد مالیات اخذ خواهد شد و ما 8 واحد درصد در این بخش کاهش مالیاتی خواهیم داشت، حتما این مسئله از افزایش قیمت کالاها در شرایط اقتصادی موجود جلوگیری خواهد کرد. حتما این اقدام و تصویب این لایحه می تواند در تحقق شعار سال که مهار تورم بوده کمک رسان باشد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی