عبدالملکی: حق من نیست که بگویند «ورزشکار دوپینگی» هستی/ شوکه‌ام؛ نمی‌دانم چه ماده‌ای وارد بدنم شده است

ملی‌پوش پاراقایقرانی و مدال‌آور بازی‌های پاراآسیایی گفت: این دستمزد من نیست که بگویند «ورزشکار دوپینگی»؛ چرا باید دوپینگ کنم؟

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در جریان برگزاری بازی‌های پاراآسیایی 2022 هانگژو و در روز نخست این رقابت‌ها، سارا عبدالملکی موفق به کسب مدال برنز شد. او در بخش کایاک زنان و فینال کلاس kl1 با قایقرانانی از ژاپن، چین و هند رقابت کرد و با زمان یک دقیقه و 13 ثانیه و 594 صدم ثانیه در رده سوم ایستاد و به مدال برنز رسید.

یک روز پس از کسب این مدال، خبری در هانگژو به گوش رسید؛ مبنی بر اینکه تست دوپینگ عبدالملکی مثبت شده است. دوپینگی شدن این ورزشکار مربوط به نمونه‌گیری از او در هانگژو نبود، بلکه جواب تستی بود که پیش از اعزام و در تهران از او گرفته بودند. در واقع جواب همه نمونه‌ها به جز دو، سه نفر پیش از شروع رقابت‌شان به آنها اعلام شد و فقط پاسخ آزمایش عبدالملکی و شهلا حدادی در رشته پارادوومیدانی (که در هانگژو چهارم شد) پس از مسابقه‌شان اعلام شد.

سارا عبدالملکی که ورزشکار رشته راگبی بود و در اثر تصادف، دچار ضایعه نخاعی شد و به رشته پاراقایقرانی آمد، در پاسخ به این سؤال که آیا از ماده ممنوعه موجود در بدنش اطلاع داشت یا خیر به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: من اصلاً متوجه نشدم. در چین از من تست گرفته نشد و این مربوط به قبل از اعزام می‌شد. جای تعجب داشت که جواب تست پنج نفر مثبت شده بود، اما اسم دو نفر اعلام شد. به نظر می‌خواهند ورزشکاران را خراب کنند.

وی افزود: حتی زمانی که سرماخوردگی داشتم، از دگزامتازون استفاده نمی‌کردم، چون می‌دانستم دوپینگ است. واقعاً متوجه نشدم چه ماده‌ای وارد بدنم شده است. مجبور بودم مکمل مصرف کنم و آن را از بازار می‌گرفتم. در حالی که این وظیفه فدراسیون قایقرانی بود که مکمل بخرد. مجبور به استفاده از مکمل بودم و استفاده از آن یک موضوع خیلی عادی برای ورزشکاران در سراسر دنیا است. واقعاً از کجا باید بدانیم، چیزی در آن هست یا نه؟

عبدالملکی در پاسخ به این سؤال که «مگر نباید این مکمل‌ها را فدراسیون قایقرانی یا کمیته پارالمپیک تهیه کنند؟» گفت: این کار را نمی‌کنند. من هر ماه 20 میلیون پول مکمل را از جیب می‌دادم، برای اینکه عشق ورزش و افتخارآفرینی را دارم، ولی مسئولان نمی‌آیند بگویند که خرید مکمل وظیفه‌شان بوده و نخریده‌اند.

ملی‌پوش پاراقایقرانی گفت: چرا برای منِ ورزشکار کلاس توجیهی نمی‌گذارند؟ چرا نباید درباره دوپینگ بدانم و اطلاعات بیشتری داشته باشم؟ روزی که این خبر را به من دادند، هاج و واج مانده بودم، می‌گفتم یعنی چه که دوپینگ کرده‌ام؟ به من بعد از مسابقه‌ام گفتند. قبل از مسابقه به شدت بیمار شدم و پزشکان چند آمپول زدند و باید این کار می‌شد. فکر می‌کردم جواب مثبت تست دوپینگ بابت آن آمپول‌ها است. همه نسخه‌ها را نگه داشته بودم و همه را به مسئولان نشان دادم و گفتم که غیر از مکمل، آنها را مصرف کرده‌ام.

وی عنوان کرد: چهار ماه است که دنبال دلیل می‌گردم و صحبت می‌کنم، ولی هیچ تأثیری نداشته است. واقعاً می‌خواهم بدانم که جواب این همه زحمت و اینکه بدون امکانات تلاش کرده، چه کسی می‌دهد و چرا این اتفاق افتاده است. این دستمزد من نیست که بگویند «ورزشکار دوپینگی». چرا باید دوپینگ کنم؟ این برای کسی است که بخواهد اول شود، اما من که سوم شدم.

عبدالملکی اظهار داشت: محرومیتم سه ساله است. اگر به حکم اعتراض می‌کردم، این محرومیت چهار ساله می‌شد، اما گفتند باید وجود این ماده در بدنم را قبول کنم تا محرومیتم سه ساله شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «چرا جواب تست دوپینگ قبل از مسابقه‌تان اعلام نشد تا مسابقه ندهید؟» گفت: یک روز بعد از مسابقه اعلام کردند. اینها هیچ ذهنیتی نداشتند که من مدال بگیرم. وقتی مدال گرفتم، چرا باید اعلام شود؟ چرا با آبروی ورزشکار بازی می‌کنند؟ دوپینگ بالاترین آبروریزی برای یک ورزشکار است و هیچ‌کس نمی‌خواهد این اتفاق برایش بیفتد. این حق من نیست. از دیشب تا الان در شوک هستم. چرا باید بعد از چند ماه اعلام شود؟ دلیلش چیست؟ خودشان به من می‌گویند مصاحبه نکن و رسانه‌ای نشود، اما خودشان اعلام می‌کنند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی